Barselona i Atletico obezbjedili prolaz među 16

Duele četvrtog kola UEFA Lige prvaka večeras su igrali klubovi u okviru grupa E, F, G i H.

U grupi E Chelsea je na Stamford Bridgeu ugostio Schalke 04. U prvih 20 minuta vidjeli smo odlične prilike na obje strane terena, ali su golmani bili na nivou. Domaći su poveli u 31. minuti susreta, nakon velike greške golmana gostiju,a strijelac je bio Samuel Eto'o. Nakon osam minuta igre u drugom poluvremenu domaći dolaze do drugog gola. Mrežu Schalkea zatresao je još jednom Samuel Eto'o nakon asistencije Williana. Chelsea je trijumf potvrdio u 83. minuti susreta, a strijelac je bio Demba Ba.

U drugoj utakmici ove grupe bivši prvak Evrope, rumunska Steaua gostovala je večeras na St. Jacobs parku kod Basela. Gosti su poveli u 17. minuti susreta, a strijelac je bio Piovaccari. Rumuni su na odmor otišli sa vodstvom. U drugom poluvremenu napadao je Basel, ali Švicarci nisu uspjeli postići pogodak sve do samog kraja susreta kad je izjednačenje domaćinu donio Sio.

U grupi F fudbaleri Arsenala revanširali su se Borussiji iz Dortmunda za poraz u 3. kolu na Emiratesu od 1:2, te su sa minimalnih 0:1 slavili na Signal Iduna Parku, dok je Napoli sa 3:2 na domaćem terenu savladao Marseille.

Od susreta između evropskog vicepravaka Borussije Dortmund i Arsenala, prvoplasirane ekipe engleskog Premiershipa, očekivao se dinamičan meč sa golovima. Ipak, veliki “koncert” između Wengerove “opere” i Kloppovog “heavy metal benda” je izostao u prvih 45 minuta (0:0), dok je u nastavku bilo mnogo žešće. Igrala se 62. minuta kada su gosti stigli u vodstvo. Arsenal, je napadao, a nakon jednog centaršuta, lopta je stigla do Aarona Ramseya koji ju je glavom pospremio u mrežu domaćina za vodstvo Topnika od 0:1. Samo nekoliko trenutaka kasnije Borussija je imala priliku za izjednačenje, a potom je Ramsey mogao udvostručiti vodstvo gostiju iz Londona, ali je loptu sa gol linije odličnom intervencijom izbacio Sahin, iako je Weidenfeller bio na lopti.

U drugom susretu grupe F u kojem je Napoli na svom San Paolo stadionu ugostio Marseille već u prvih 45 minuta mogla su se vidjeti tri gola. Ipak, na kraju je utakmica završena pobjedom Napolija od 3:2. Poveli su Francuzi. Iz kornera je u 10. minutu ubacio Thauvin, a na petercu je sjajno skočio Andre Ayew i udarcem glavom pogodio za vodstvo francuskog tima od 0:1. Rani gol u mreži Reine nije potresao fudbalere Rafaela Beniteza, čak se može reći da ih je protresao jer su krenuli mnogo ofanzivnije ka golu protivnika. U 22. minuti nakon što je odbrana Marseille “očistila” jedno loptu ona na stigla do Gökhana Inlera koji ju je sebi spustilo na lijevicu, a potom odličnim udarcem sa 18 metara pogodio gol nemoćnog Mandande. Slavlje domaćih navijača nakon izjednačujućeg gola nije se ni smirilo, a samo dvije minute kasnije Higuanin je donio prednost Napoliju nakon asistencije Gorana Pandeva, što je bio i konačan rezultat prvih 45 minuta. Lošu reakciju odbrane Napolija u 64. minuti susreta iskoristio je Thauvin i poravnao na 2:2, da bi pentaest minuta prije kraja svojim drugim golom na utakmici Gonzalo Higuain donio novu prednost Napoliju, za konačnih 3:2 i veliku i veoma bitnu pobjedu vicepravaka Italije i borbi za plasman u eliminacionu fazu Lige prvaka.

U grupu G popularne “jorgandžije” iz Madrida opravdale se ulogu favorita i bez većih problema su se obračunali sa Austrijom. Već u 11. minuti Miranda pogađa za 1:0, a petnaest minuta kasnije Garcia udvostručuje prednost Atletica. U sudijskoj nadoknadi prvog dijela Filipe postiže još jedan pogodak za domaće, da bi osam minuta prije kraja susreta Costa pogodio za konačnih 4:0. Dodajmo, da isti igrač samo sedam minuta ranije nije iskoristio jedanaesterac za Atletico.

U drugoj utakmici ranije danas Zenit i Porto odigrali su nerješeno 1:1. Poveli su gosti  u 23. minuti pogotkom Lucho Gonzaleza. Zenit je izjednačio pet minuta poslije, pogotkom bivšeg igrača Porta Hulka.

U grupi H, u derbiju večeri, snage su odmjerili Barcelona i Milan na Camp Nou. Katalonci su došli do vodstva u 30. minuti susreta iz jedanaesterca kojeg je iskoristio Lionel Messi. Deset minuta kasnije bilo je 2:0 za Barcelonu, a strijelac je bio Busquets. Milan se vratio u igru u samoj završnici prvog poluvremena autogolom Gerard Piquea. Tako su Katalonci na odmor otišli sa minimalnim vodstvom od 2:1. Barcelona je pobjedu potvrdila u 83. minuti susreta, a mrežu Milana zatresao je ponovo Lionel Messi.

Ajax je, u drugoj utakmici grupe H na Amsterdam Areni dočekao škotski Celtic. U prvih 20 minuta susreta bolji je bio domaćin. Denswil je pokušao dva puta iz slobodnog udarca, ali je Forster bio siguran. Nakon prvih 45 minuta susreta na Amsterdam Areni nije bilo golova. U nastavku susreta domaći dolaze do vodstva. Strijelac je u 54. minuti susreta bio Lase Schone. Ostalo je do kraja susreta 1:0 za domaće.

Grupa E

Basel – Steaua Bukurešt 1-1 (Giovanni Sio 90+1 / Piovaccari 17)

Chelsea – Schalke 3-0 (Eto'o 31, 54, Demba Ba 83)

Tabela:
1. Chelsea 4 3 0 1 11:2 9
2. Schalke 4 2 0 2 4:6 6
3. Basel 4 1 2 1 4:4 5
4. Steaua 4 0 2 2 2:9 2

Grupa F

Borussia Dortmund – Arsenal 0-1 (Ramsey 62)

Napoli – Marseille 3-2 (Inler 22, Higuaín 24, 75/ Ayew 10, Thauvin 64)

Tabela:
1. Arsenal 4 3 0 1 6:3 9
2. Napoli 4 3 0 1 7:6 9
3. Borussia Dortmund 4 2 0 2 6:4 6
4. Marseille 4 0 0 4 4:10 0

Grupa G

Atletico Madrid – Austria Beč 4-0 (Miranda 11, Raúl García 25, Filipe Luis 45, Diego Costa 82)

Zenit – Porto 1-1 (Hulk 28 / Lucho Gonzalez 23)