Dalje prošli Sevilla, Benfica, Valencija i Juventus

Sevilla – Porto 4:1

Sevilla je na svom Ramon Sanchez Pizjuan stadionu dočekala Porto u revanšu četvrtfinala UEFA Evropa lige.

Ekipa iz Seville u susret je ušla sa jednim golom zaostatka. Gosti iz Porta u prvom su susretu na stadionu Dragao slavili 1:0. Domaćinu je večeras trebalo samo pet minuta da nadoknadi zaostatak. Prvi pogodak postigao je Ivan Rakitić sa bijele tačke.

Domaćin u 26. minuti susreta dolazi do dva gola prednosti. Ovaj put Rakitić je u ulozi asistenta, a mrežu Portugalaca trese Vitolo. Samo tri minute kasnije, Kolumbijac Carlos Bacca treći put matira Fabiana i donosi veliku prednost svojoj ekipi. Domaćin je na odmor otišao sa tri gola prednosti.

Sevilla u 56. minuti susreta ostaje sa deset igrača. Drugi žuti, a potom i crveni karton dobio je Coke. Domaćin je i pored igrača manje na terenu do kraja postigao još jedan pogodak, a strijelac je u 79. minuti nakon asistencije Vitola bio Kevin Gameiro. Gosti su do kraja susreta uspjeli postići samo utješni pogodak. Domaćin je slavio 4:1.

Benfica – AZ Alkmaar 2:0

Benfica je na svom terenu u Lisabonu dočekala Az Alkmaar. Večerašnji domaćin slavio je i u prvom susretu odigranom u Holandiji. Izabranici Jorgea Jesusa upisali su minimalni trijumf rezultatom 1:0.

Fudbaleri Benfice u večerašnji susret ušli su kao veliki favoriti, a tu ulogu su opravdali već u prvom poluvremenu. Domaćin je do vodstva došao u 39. minuti susreta, a strijelac je nakon asistencije Salvija bio Rodrigo. Domaćin je u 72. minuti susreta došao i do drugog gola, a strijelac je još jednom Rodrigo. Ostalo je do kraja susreta 2:0 za Benficu.

Valencia – Basel 5:0

Valencija je na svom terenu u revanš susretu četvrtfinala Evropa lige dočekala Basel. Šišmiši su nakon produžetka izborili plasman u polufinale, a slavili su sa 5:0.

U prvom susretu igranom prije sedam dana, Basel je pred praznim tribinama St. Jakob Parka slavio rezultatom 3:0.

Sve do 38. minute susreta mreže su mirovale, a onda su Šišmiši slomili otpor protivnika. Joao Pereira je centrirao, a Paco Alcacer je primio loptu u šesnaestercu gostiju i matirao Sommera. Samo četiri minute kasnije nova radost za navijače Valencije. Ovaj put u ulozi asistenta je Federico Cartabija, a mrežu Švicaraca trese Eduardo Vargas. Domaćin je na odmor otišao sa dva gola prednosti.

Valencija se u potpunosti vratila u 70. minuti susreta i tako izjednačila ukupan rezultat na 3:3. Ovaj put Eduardo Vargas je u ulozi asistenta, a mrežu Basela drugi put trese Paco Alcacer. Ostalo je do kraja regularnih 90 minuta susreta 3:0 za Šišmiše, pa se pobjednik morao odlučiti u produžetku.

Već nakon 11 minuta igre u produžetku Basel je ostao sa deset igrača. Direktan crveni karton dobio je Marcelo Diaz. Samo četiri minute kasnije još jedan igrač Basela je isključen. Gaston Sauro je prvi žuti karton dobio u 104. minuti, a samo jednu minutu kasnije požutio je i drugi put.

Nije Valenciji trebalo puno vremena da iskoristi terensku nadmoć. Svoj hat-trick u 113. minuti susreta ovjerio je Paco Alcacer. Do kraja susreta Valencija je postigla i peti gol, a strijelac je bio Bernat.

Juventus – Lyon 2:1

Stara dama je u prvom susretu igranom prije sedam dana na Gerlandu slavila rezultatom 1:0. Večeras je ekipa Antonija Contea povela nakon samo četiri minute igre. Prelijep pogodak iz slobodnog udarca postigao je Andrea Pirlo.

Gosti su se vratili u 18. minuti susreta, a strijelac je nakon odličnog centaršuta Mvuembe bio Jimmy Briand. Gosti su u 30. minuti susreta mogli i do potpunog preokreta, ali je udarac Maxima Gonalonsa odbranio Buffon. Ostalo je do kraja prvog poluvremena 1:1.

Domaćin u 68. minuti dolazi do novog vodstva. Mauricio Isla je u ulozi asistenta, a mrežu Lyona trese Claudio Marchisio. Domaćin je zadržao prednost do kraja susreta i bez većih problema izborio plasman u polufinale Evropa lige.