Norveška se vratila na vrh

Četvrtog takmičarskog dana na ZOI u Sočiju podijeljeno je osam kompleta medalja, a najuspješniji su bili predstavnici Njemačke i Norveške sa po dva zlata.

Norveška dominacija u skijaškom trčanju na ZOI u Sočiju nastavljena je pobjedom 31-godišnjeg Ola Vigena Hattestada u sprintu. Norveška zasad ima šest medalja u skijaškom trčanju, od čega tri zlatne. Hattestad je u haotičnom finalu, obilježenom padom trojice takmičara na jednoj nizbrdici, bio za sekundu i 22 stotinke brži od Šveđanina Teodora Petersona, koje mu je pripalo srebro. Bronza je također otišla u švedske ruke, Emilu Joenssonu, koji se uspio oporaviti od sudara i pada u kojem su sudjelovali i Norvežanin Gloeersen te Rus Ustjugov. U konkurenciji skijašica pobijedila je Norvežanka Maiken Caspersen Falla, koja je kao i Hattestad dominirala svim fazama takmičenja. Srebro je osvojila još jedna Norvežanka Ingvild Flugstad Oestberg sa 38 stotinki zaostatka u finalu, dok je bronza pripala Slovenki Vesni Fabjan sa 40 stotinki iza Kalle.

Nakon što je prije dva dana Nijemac Felix Loch osvojio zlato u sankanju na ZOI u Sočiju, danas je u ženskoj konkurenciji slavila njegova sunarodnjakinja 26-godišnja Natalie Geisenberger, koja je dominirala ove sezone u Svjetskom kupu. Srebro također odlazi u Njemačku, Tatjani Huefner. Bronza je pripala Amerikanki Erin Hamlin, kojoj je to prva olimpijska medalja. Na prošlim igrama u Vancouveru Huefner je bila zlatna, a Geisenberger bronzana. Njemačka je očekivano vodeća u sankanju sa tri medalje, dva zlata i jednim srebrom.

Njemica Carina Vogt (22) prva je olimpijska pobjednica u skijaškim skokovima u ženskoj konkurenciji u istoriji, ona je do najvećeg uspjeha u karijeri stigla na maloj skakaonici RusSki Gorki centra u blizini Krasnaje Poljane.

Vogt je do olimpijskog naslova stigla skokovima od 103,0 i 97,5 metara što joj je donijelo 247.4 bodova, a pritom je pokazala i veliku psihičku stabilnost jer je uspjela izdržati pritisak s obzirom da je bila vodeća i nakon prve serije.

Srebro je osvojila 30-godišnja Austrijanka Daniela Iraschko-Stolz, svjetska prvakinja otprije tri godine, sa 246.2 bodova (98,5/104,5m), a bronzu Francuskinja Coline Mattel sa 245.2 bodova (99,5/97,5m). Najveća favoritkinja za naslov, ukupna pobjednica Svjetskog kupa za prošlu sezonu i pobjednica 10 takmičenja u Svjetskom kupu ove sezone, 17-godišnja Japanka Sara Takanashi podlegla je pritisku velikih očekivanja, te je ostala bez medalje, na četvrtom mjestu sa 243.0 bodova (100,0/98,5m).Skijaški skokovi za žene imali su svoju olimpijsku premijeru u Sočiju, a takmičenje na maloj skakaonici je ujedno i jedino koje će se održati u ženskoj konkurenciji.

Amerikanci su danas očekivali treće zlato u snowboardu na ZOI u Sočiju, ali 27- godšnji Shaun White, najveća zvijezda ovog sporta i olimpijski pobjednik iz Torina i Vancouvera, bio je tek četvrti u disciplini akrobatske figure u kanalu (half-pipe), dok je zlato pripalo Iouriju Podladtchikovu iz Švicarske. Podladtchikov je rođen u Rusiji, potom mu se familija preselila u Švedsku, pa u Holandiju, a nakon toga u Švicarsku. Godine 2007. dobio je švicarsko državljanstvo i od 2008. nastupa za Švicarsku. Na ZOI u Torinu, dok je još nastupao za Rusiju, bio je 37., a na prošlim Igrama u Vancouveru četvrti. Sada je 25-godišnji Podladtchikov otišao do kraja, osvojivši zlato. Preostale dvije medalje pripale su Japancima, srebro je osvojio 15-godšnji Ayumu Hirano, a bronzu 18-godišnji Taku Hiraoka.

Južnokorejka Lee Sang-hwa osvojila je zlatnu medalju u brzom klizanju na 500 metara, s novim olimpijskim rekordom od 74.70 sekundi. Tako je 24-godišnja Lee Sang-hwa, svjetska rekorderka u ovoj disciplini, odbranila olimpijski naslov iz Vancouvera. Ona je dominirala Svjetskim kupom ove sezone i u Soči je stigla kao glavni favorit za zlato. Srebro je osvojila Ruskinja Olga Fatkulina (75.06 sekundi), a bronza je pripala Holanđanki Margot Boer (75.48), i to je osma medalja za Holandiju u brzom klizanju na Igrama u Sočiju.

Bjeloruskinja Darja Domračeva osvojila je naslov olimpijske pobjednice u biatlonu u dohvatnoj utrci na 10 kilometara na ZOI u Sočiju. Srebro je pripalo Norvežanki Tori Berger, a bronza Slovenki Teji Gregorin. Dohvatna utrka biatlonki na stazi Laura u blizini Krasnaje Poljane bila je puna preokreta, tako je do zlata stigla Domračeva iako je krenula sa starta kao deveta iz sprinta. Gregorin je do bronze stigla iako je u utrku krenula kao tek 15., a pogodila je, kao i Domračeva i Berger, 19 od 20 meta te je za pobjednicom zaostala 42.0 sekunde. Osvajačice medalja iz sprinta nisu se proslavile u dohvatnoj utrci, tako je Slovakinja Anastazija Kuzmina pala s prvog na šesto, Ruskinja Olga Viluhina sa drugog na sedmo mjesto, a Vita Semerenko s trećeg mjesta skliznula je na 10.

Kanadska tinejdžerka Dara Howell osvojila je u utorak na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju zlatnu medalju u slobodnom skijanju u disciplini akrobatske figure. Devetnaestogodišnja bivša klizačica, koja je vodila i nakon kvalifikacija, osvojila je impresivnih 94.20 bodova što joj je omogućilo slavlje i prije zadnjeg nastupa. Devin Logan iz Sjedinjenih Država je osvojila srebrnu medalju (85.40), dok je još jedna Kanađanka Kim Lamarre uzela bronzu (85.00).