Eurobasket: Španija “srušila” Francusku! Zlato nakon 7 godina čekanja!

Prva četvrtina igrala se u egalu, ali su na kraju Španci u drugom dijelu prve dionice došli do značajne prednosti 23:14.

Drugih 10 minuta obilježio je Juancho Hernangomez, koji je ušao u nestvaran ritam i ubacio Francuzima 6 trica. Ekipa Sergija Scariola imala je u jednom trenutku čak 21 poen prednosti, ali Francuska je u finišu prvog poluvremena “oživjela”, te otišla na odmor sa više nego podnošljivih -10. (47:37).

Treću četvrtinu Francuska je stigla i na samo tri poena zaostatka (49:46), ali španska selekcija nije dozvolila da ih ekipa Vincenta Colleta ugrozi. Ušli su u odlučujućih deset minuta sa devet poena prednosti.

Griješili su puno Francuzi i imali duplo više izgubljneih lopti od protivnika. Pokušavali su se vratiti u meč, ali sve što su uspjeli jeste doći do -7 u posljednjoj dionici utakmice.

Nisu ni u posljednjoj dionici Trikolori mogli da ugroze zlato Španaca, jer su uspjeli doći samo na -7 u četvrtoj dionici.

Junacho Hernangomez bio je najefikasniji igrač na meču sa 27 poena i 5 skokova. Pogodio je čak 7 trica iz 9 pokušaja. Pratio ga je njegov brat Willy sa 14 ubačaja i 8 skokova. Sve je kompletirao Lorenzo Brown sa double-double učinkom 14 poena i 10 podijeljenjih asistencija.

Evan Fournier kod Francuza imao je 23 poena. Huertel je imao 16 koševa i 7 skokova. Yabusele se pridružio sa 13. prneosi “N1“.