CCI: Disfunkcionalnost vlasti na državnoj razini se nastavlja

Disfunkcionalnost vlasti na državnoj razini se nastavlja, a posebno je vidljiva kroz mali broj usvojenih zakona u Parlamentarnoj skupštini (PS), koje je predložilo Vijeće ministara BiH, rečeno je danas na pres-konferenciji Centara civilnih inicijativa na kojoj su predstavljeni devetomjesečni izvještaju CCI-ja o rezultatima monitoringa rada Parlamentarne skupštine i Vijeća ministara BiH.

Konzultant za monitoring rada PSBiH Ivica Ćavar je kazao da je od 36 zakonskih prijedloga, koje je u skupštinsku proceduru dostavilo Vijeće ministara, a koji obuhvaćaju zakone kreirane ove godine i zaostatke iz prethodnih, u Parlamentarnoj skupštini BiH u prvih devet mjeseci usvojeno je svega 16 zakona.

– Pri tome je Parlament BiH odbio šest zakona utvrđenih od Vijeća ministara BiH, što je doduše određeni „napredak“, jer je posljednjih godina broj oborenih zakona bio vrlo blizu broju usvojenih- kazao je Ćavar.

On je istaknuo da za prvih devet mjeseci ove godine, PSBiH nije usvojila niti jedan novi, takozvani „temeljni zakon“. Svih 21 zakona usvojen u prvih devet mjeseci u PSBiH su izmjene i dopune postojećih zakona. S druge strane, čak pet od devet zakona, koji su odbijeni u Parlamentu BiH su bili temeljni.

Po Ćavarinim riječima, rezultati oba prethodna saziva PSBiH su mnogo bolji od rezultata aktualnog saziva.

Kazao je da je bavljenje europskim integracijama po „ad-hoc“ principu, bez usvojenog „Programa integriranja BiH u Europsku uniju“ odraz nepostojanja ozbiljne politike.

– Uprkos višegodišnjim upozorenjima koja dolaze od relevantnih domaćih i međunarodnih institucija, BiH nije usuglasila i usvojila strateški važan dokument na europskom putu BiH – „Program integriranja BiH u EU“, čijim bi se usvajanjem jasno definirale obveze BiH na njezinom europskom putu, te precizirala odgovornost u narednim godinama za svaki segment tog puta – kazao je Ćavar.

On upozorava da su istekli poslovnički rokovi za dostavu u parlamentarnu proceduru PSBiH proračuna institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2014. „i još nema naznaka njegovog skorog usvajanja“.

– Skroman intenzitet rada i rezultati zastupnika i delegata PSBiH ne utiču na njihova ukupna primanja, koja su i dalje među najvišima u regij i- kazao je Ćavar.

Podsjetio je na to da i skoro četiri godine od donošenja odluke Europskog suda za ljudska prava u predmetu „Sejdić-Finci“, kojom je utvrđeno da BiH vrši diskriminaciju velikog broja svojih građana, ona je i dalje prisutna u najvišem zakonodavnom tijelu BiH.

Konzultant za monitoring rada Vijeća ministara BiH Denis Telić je kazao da neadekvatan rad Vijeća ministara ovu instituciju, koja bi trebala biti lokomotiva na EU putu naše zemlje, pretvara u samo još jednu od prepreka na tom putu.

Po njegovim riječima, direktna odgovornost Vijeća ministara je nerealizacija ključnih mjera iz Akcionog plana za implementaciju Mape puta, „što je i blokiralo evropske integracije naše zemlje“ i prouzročilo oduzimanje, ili bar blokadu 47 miliona eura predpristupne pomoći i dovelo u pitanje aranžmana IPA 2, te do novih poražavajućih ocjena u Izvještaju o napretku BiH za 2013.

Telić navodi da je učinak Vijeća ministara BiH neuporedivo lošiji u odnosu na vlade najbližih susjeda.

– U trećem kvartalu 2013. nije završena niti jedna mjera iz akcionog plana za adresiranje Mape puta BiH. Osim što se nije doprinijelo provedbi presude u predmetu „Sejdić-Finci“, niti je došlo do usvajanja Mehanizma koordinacije za pitanja u vezi s EU, što je osnova za bilo kakav nastavak pregovora sa EU, Vijeće ministara nije realizovalo ni čitav niz drugih mjera iz tzv. briselske „Mape puta“ a za što je, uz PSBiH, direktno odgovorno – kazao je Telić.

Po njegovim riječima, nivo realizacije obaveza iz godišnjeg programa rada Vijeća ministara BiH za 2013. neprihvatljivo je nizak. Za devet mjeseci realizovano je 36 posto godišnjeg programa rada za tekuću godinu. Od 669 mjera iz Programa rada za 2013., na sjednicama Vijeća ministara BiH je usvojeno i/ili objavljeno u Službenim novinama BiH ukupno njih 239.

Ni jedno ministarstvo Vijeća ministara BiH nije za prvih devet mjeseci 2013. realizovalo ni polovinu svojih planiranih godišnjih obaveza.

– Blijedo izdanje Vijeća ministara BiH u 2013. ali i tokom čitavog dosadašnjeg mandata, najočitije je u sferi najznačajnijeg zadatka ove institucije – stvaranju novih, povoljnih, zakonskih okvira. Za prvih devet mjeseci 2013. utvrđeno je samo 19 posto planiranog zakonodavnog programa rada za tekuću godinu – od 68 planiranih zakona za devet mjeseci utvrđeno je 13, među kojima niti jedan od planiranih temeljnih zakona – naveo je Telić.

Među nerealizovanim zakonima, nalazi se čak 18 temeljnih.

– Utvrđeno je i 12 neplaniranih zakona, čime dolazimo do ukupne sume od 25 utvrđenih zakona za devet mjeseci, od kojih je u tom periodu PS BiH usvojila osam – precizirao je Telić.

 

Trafika|Ba|Fena