Tina Maze dobila prijeteće pismo

tina maze
tina maze

Samo dan nakon što je slavila u spustu i tako kompletirala pobjede u svim disciplinama Svjetskog kupa ove sezone, slovenačka skijašica Tina Maze dobila je prijeteće pismo.

Međunarodna skijaška organizacija (FIS) objavila je da iz tog razloga trenutno najbolju skijašicu u stopu prate dvojica čuvara.
“Zaista je žalosno da se tako nešto i dan-danas događa. No, bez brige. Tina je bezbjedna”, rekao je Peter Fišer, šef trke u Garmiš-Partenkirhenu.

Tina Maze je u subotu postala prva takmičarka koja je osvojila više od 2.000 bodova u generalnom plasmanu Svjetskog kupa. Slovenačka skijašica slavila je u spustu u Garmiš-Partenkirhenu i oborila rekord Austrijanca Hermana Majera, koji je prije 13 godina trijumfovao u Svjetskom kupu sa 2.000 osvojenih bodova. Slovenka je do devete pobjede u sezoni došla u vremenu 1.40.46 minuta, ispred Amerikanke Lorin Ros, koja je zaostala 0,39 stotinki.

Treće mjesto pripalo je Njemici Mariji Hefl-Riš sa zaostatkom od 0,50 stotinki. Šampionka Mazeova u generalnom plasmanu ima 2.024 boda, druga je Hefl-Rišova sa 970, a treća Ana Feninger iz Austrije sa 784 boda.
Norvežanin Aksel Lund Svindal obezbijedio je “Mali kristalni globus” u superveleslalomu, trijumfom na pretposljednjoj trci sezone u toj disciplini, koja je juče vožena u Kvitfjelu. Svindal je do pete pobjede u ovogodišnjem izdanju Svjetskog kupa, a 21. u karijeri, došao u vremenu od 1.29.79 minuta. Georg Štrajtberger iz Austrije zauzeo je drugo mjesto, sa pola sekunde zaostatka, dok je Italijan Verner Hel na trećem mjestu bio još pet stotinki sporiji. Svindal je prvi put u karijeri slavio pred domaćim navijačima i to poslije trećeg mjesta u trci spusta koja je vožena u subotu.

Svindal je na taj način došao do četvrtog “Kristalnog globusa” u superveleslalomu u karijeri, a šestog ukupno, pošto ima i po jedan u veleslalomu i superkombinaciji. Uz to je osvojio i dva “Velika kristalna globusa” i još je u konkurenciji za taj trofej u ovogodišnjem Svjetskom kupu.

Dan ranije na nistom mjestu, francuski skijaš Adrijen Teo bio je najbrži u spustu. U generalnom plasmanu Svjetskog kupa i dalje vodi Austrijanac Marsel Hiršer, dok Svindal sada ima 29 bodova manje.
Svjetski kup nastavlja se sljedećeg vikenda trkama u tehničkim disciplinama u Kranjskoj Gori.