NOVO U MEDICINI: Uređaj ugrađen u leđa paraliziranim osobama vraća pokrete tijela

Ozbiljne povrede kičmene moždine obično vode do potpunog gubitka kontrole nad ekstremitetima u donjem dijelu tijela, kao i funkcija mokraćnog mjehura, crijeva, te seksualnih funkcija. Naučnici na univerzitetu u Louisvilleu u Kentuckyu kažu da ugrađena elektronska napravica pomaže pacijentima da ponovo vrate barem dio te kontrole.Nakon nesreće na biciklu prije pet godina, Ken Stephenson je ostao paraliziran od prsa na dole. Doktori su mu rekli da više nikada neće biti u mogućnosti stajati na nogama.

“Rekli su mi da na osnovu dijagnoze i loma na leđima više nikada neću moći pomjerati noge ili išta osjećati”- kazao je Ken.

Još jedan udarac za ovog mladića je bio gubitak seksualne funkcije tijela, ali sada, zahvaljujući malom uređaju ugrađenom u leđa koji daje električni stimulans kičmenoj moždini, Ken je vratio neke sposobnosti i može uživati u aktivnostima za koje je smatrao da su zauvijek izgubljene.  Doktor Roderic Pettigrew iz Nacionalnog instituta za zdravlje objašnjava:

“Cilj je modulirati oštećene nerve u kičmenoj moždini kako bi oni ponovo mogli reagirati na stimulans”.

Stimulator se uključuje na daljinsko upravljanje i omogućava Stephensonu da pomjera po jednu nogu. I druge funkcije su se popravile.

I seksualna funkcija se sada uveliko poboljšala, kaže on.

Još tri pacijenta su doživjeli slična poboljšanja, iako nijedan od njih ne može hodati. Doktor Pettigrew naglašava da taj uređaj ne znači izlječenje, i da je potrebno dodatno istraživanje prije nego bude u široj upotrebi. On međutim kaže da povrede kičmene moždine više ne moraju značiti doživotnu paralizu.

Ono što danas možemo vidjeti sa ova četiri pacijenta je da oni mogu imati svjesne pokrete i svjesnu kontrolu nad udovima, kao i funkcije mokraćnog mjehura i crijeva.

Istražitelji sada planiraju ugraditi taj uređaj u još osam pacijenata i nastojaće istovremeno stimulirati više od jedne grupe mišića.

Trafika|Ba|VOA