Zastupnički dom federalnog Parlamenta sutra o prijedlozima i primjedbama političkih stranaka

Približavanjem sutrašnje dugoočekivane sjednice Ustavnog povjerenstva Zastupničkog doma federalnog Parlamenta na kojem će se razmatrati prijedlozi i primjedbe političkih stranaka o nacrtu teksta novog Ustava FBiH, ponovno je aktualizirana priča o korjenitim promjenama, uključujući i potpuno ukidanje županija/kantona.

O ovoj temi do sada se većina političkih stranaka očitovala tek uzgred, s tim da su HDZ-ovi jasno odbili takvu mogućnost, no, kako stvari stoje, NS Radom za boljitak, stranka koja i stoji iza ovog prijedloga, ozbiljna je u namjeri da svoje amandmane u konačnici progura u parlamentarnu proceduru.

Ipak, da bi isti zaživjeli u formi nacrta Ustava, potrebno je prvo osigurati potporu unutar samog Povjerenstva, gdje je u ovom trenutku raspored snaga takav da SDP drži najviše mjesta.

Bez obzira na činjenicu da će se tek trebati vidjeti kako će većina članova ovog tijela odlučiti, potpredsjednik NS-a Radom za boljitak Jerko Ivanković Lijanović uvjeren je kako će prijedlog o ukidanju županija/kantona biti ozbiljno razmotren, a ako bude volje, i ući u proceduru, no, istodobno i neovisno o radu ovog Povjerenstva njegovo ured već radi na izmjenama Ustava Federacije i amandmanima što bi moglo biti završeno za par mjeseci.

”Mi ćemo samostalno najkasnije do kraja godine uputiti konkretan prijedlog prema Vladi, a onda i prema Parlamentu”, najavio je Lijanović.

“Dnevni list” je došao do pojedinosti i suštine plana o ukidanju županija/kantona u kojem se navodi kako bi rezanje te razine vlasti Federacija uštedjela 500 milijuna maraka, što bi bila posljedica ukidanja radnih mjesta deset premijera, 95 županijskih/kantonalnih ministara, te čak 295 zastupnika u županijskim/kantonalnim skupštinama.

Istodobno, ovim bi, navodi se, u prvom redu profitirali građani jer bi se konačno stalo u kraj glomaznoj i često neučinkovitoj administraciji koja ne samo da troši proračunski novac na svoje postojanje, već usporava iole ozbiljnije pokušaje unaprjeđenja gospodarstva i pokretanja investicijskih ciklusa.

Međutim, na primjedbe koje se već sada mogu čuti kako će ukidanjem županija/kantona biti srušen i posljednji stup hrvatske ravnopravnosti u Federaciji, Lijanović odgovara tvrdnjom kako bi se institucionalna ravnopravnost naroda prebacila u federalni Parlament.

Drugim riječima, u Zastupničkom domu Parlamenta formirali bi se klubovi naroda u kojima bi sjedili zastupnici iz pojedinih naroda, što bi trebalo, smatraju u toj stranci, biti učinkovit mehanizam zaštite nacionalnih pitanja.

Istodobno, sličan model bi se uveo i u Vladu Federacije gdje se odluke ne bi mogle donositi mimo volje ministara iz reda hrvatskog naroda. Govoreći dalje o rješenju nacionalnog pitanja, Lijanović je pojasnio kako očito treba napraviti balans u potrošnji na prostoru cijele Federacije, jer je jasno da samo Sarajevska županija ima proračun oko 700 milijuna maraka, dok, primjerice, zbrojno Zapadnohercegovačka, Hercegbosanska, Posavska i Hercegovačko-neretvanska županija nemaju ni polovicu ovih sredstava.

To je očito etnička, ali i ekonomska diskriminacija županija s hrvatskom većinom, zaključio je Lijanović. Međutim, prijedlog sam po sebi već je naišao na oštro odbijanje predstavnika dvaju HDZ-ova, dok su bošnjačke stranke do sada prilično mudro šutjele o istom, tako da tek treba vidjeti kako će cijela priča završiti.

Podsjetimo, parlamentarci su još u junu prihvatili inicijativu za početak ustavne reforme na osnovi preporuka pravnog tima koji je angažirala američka administracija u BiH. U međuvremenu, svoje prijedloge su već dostavile neke stranke, a o istima će biti riječi vrlo brzo na Ustavnom povjerenstvu.

Dnevni list|Trafika|Ba