DIVJAK. Ako onaj u vlasti voli svoj posao, voljet će Zemaljski muzej i druge muzeje

Umirovljeni general, pisac i osnivač Udruženja “Obrazovanje gradi BiH” Jovan Divjak danas je dežurao u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine, gdje je Udruženje Akcija Sarajevo započelo građansku akciju pod nazivom „Ja sam Muzej“, kojom želi ukazati na činjenicu da je najveća i najznačajnija muzejska institucija u BiH zatvorena gotovo tri godine.

Divjak je snimio videoporuku, u kojoj je apelovao na rješavanje statusa ove institucije.

– Apelirao sam kod predsjednika stranaka, jer su sve one u svojim političkim programima uvijek stavljale obrazovanje i kulturu, nažalost, na posljednjim mjestima. Stranke SDP, Demokratska fronta, Stranka za bolju budućnosti uvijek su govorile o obrazovanju i one mogu to da riješe, ali nemaju interesa, jer se na taj način ne ostaje na vlasti. Znači apelovao sam kod tih ljudi – izjavio je za Fenu Divjak.

Također, da Zemaljski muzej konačno otvori svoja vrata smatra da mogu pomoći i mnoge nevladine organizacije te preduzeća, s obzirom na to da “u svojim programima imaju i projekt pomaganja obrazovanju i kulturi, koje jedno bez drugog ne idu”.

– To je moja ideja koja ne pije vode, kao što ne pije vode da je neko obećao da će u septembru sve biti riješeno. U BiH nema ideje Bosne i Hercegovine iz prostog razloga što su tu tri naroda, od kojih svaki ima svoju viziju, te država nije jedinstvena. Nažalost, sadašnje strukture ne shvataju značaj ovog i drugih muzeja – ističe Divjak.

Zemaljski muzej , podsjetio je, ima dugogodišnju historiju i to je najznačajniji naučnoistraživački objekt, koji može posebno kod mladih naučnika da stvori sjećanje na prošlost, a na čemu se može graditi budućnost.

U prostorijama Muzeja eksponati se, naglašava, ne dijele po nacijama, religijama nego su tu eksponati koji govore o zajedničkom jedinstvenom životu na Balkanu.

Divjak je obišao izložbu fotografija “Čuvari muzeja”, koja je ujedno najavila akciju “Ja sam Muzej”.

Svaki od više od trideset portreta predstavlja jednog ‘čuvara’, jednu neispričanu priču o Zemaljskom muzeju BiH, o odgovornosti i ljubavi prema poslu i profesiji, o nekadašnjim, ali i današnjim uvjetima rada u ovoj instituciji, borbi za preživljavanje te dvojbi između nade za bolje sutra i mirenja s nemogućnošću promjene stanja.

– Koncept je idejno osmislila Aida Kalender, a fotodokumentirao Zijah Gafić da ostane sjećanje na onaj period kada je radnicima  ovog muzeja po ljudskim pravima uskraćeno pravo na rad. Simbolično je u tome da kažu “mi smo tu zato što volimo”. Onaj ko voli svoj posao pa i ovaj koji se nalazi u vlasti, ako voli u okviru te vlasti onaj dio koji se odnosi na obrazovanje na kulturu onda će voljeti Zemaljski muzej i druge muzeje – zaključio je Jovan Divjak u izjavi za Fenu.

„Dežuram za Muzej“ dio je akcije kojom se poziva na solidarnost s radnicima Zemaljskog muzeja BiH. Ova inicijativa do oktobra okupit će javne ličnosti, kulturne i sportske radnike, akademske radnike, učenike i studente.

 

Trafika|Ba