Šta je plavo svjetlo i kako utiče na zdravlje naše kože?

Woman using cellphone and laptop inside house and drinking coffee / tea.

Provođenje dugih sati ispred ekrana može imati ozbiljnih efekata na naše zdravlje, od suhog oka i glavobolje, do poremećaja cirkadijalnog ritma i digitalnog naprezanja očiju.

Ekrani naših pametnih telefona, prenosnih računara, tableta i drugih digitalnih uređaja emituju značajne količine plave boje, koja je opasna za kožu.

Dermatolozi upozoravaju da neprekidno izlaganje plavom svjetlu može nanijeti štetu našoj koži.

Šta je plavo svetlo i kako utiče na zdravlje naše kože?

„Plava svjetlost je najkraća talasna dužina spektra vidljive svjetlosti, najbliža je ultraljubičastoj, koja ubrzava starenje kože“, istakla je dr Mari Lupo, dermatolog iz Nju Orleansa.

Sunčeva svjetlost je glavni izvor plave svjetlosti, a boravak u prirodi tokom dana našu kožu izlaže toj svjetlosti.

„Postoje i mnogi izvori plave svjetlosti koje stvara čovek, uključujući fluorescentno i LED osvjetljenje, televizore sa ravnim ekranom,“ napominje doktorka Patel, osnivač kompanije „Visha Skincare“.

Količina HEV svjetlosti (visokoenergetske vidljive svetlosti) koju ovi uređaji emituju, samo je djelić one koju emituje sunce. Količina vremena koju ljudi provode koristeći uređaje sa plavim svjetlom kao i blizina ovih ekrana licu korisnika, zabrinuli su dermatologe zbog dugoročnih loših efekata koji se mogu vremenom primjetiti na našoj koži lica.

Istraživanja pokazuju da izlaganje plavom svjetlu može dovesti do oksidativnog oštećenja kože

„Ovaj oksidativni stres ubrzava razgradnju kolagena i može prouzrokovati fine linije, bore i podočnjake“, objašnjava dr Patel. Takođe dodaje da je štetno i „čkiljenje“ u ekran, jer to ubrzava propadanje mišića oka i tada se stvaraju tanke linije bora. Pored toga, zapaljenski uslovi hiperpigmentacije kože, kao što je melazma, takođe mogu biti pogoršani plavim svjetlom, napominje dermatolog.

Kako funkcionišu proizvodi za negu kože koji štite od plavog svetla?

Zaštita kože od plave svjetlosti djeluje tako što fizički blokira svjetlost i bori se protiv slobodnih radikala nastalih plavom svetlošću, prije nego što na koži naprave pustoš (fotostarenje, raspad kolagena, opuštanje, tamne mrlje itd.).

Za najbolje rezultate preporučljivo je koristiti proizvode koji sadrže cink oksid, titan dioksid, gvožđe oksid ili antioksidanse, kao što je vitamin Ce, predlaže dermatolog Keli Rid iz Ostina.

Ističe da mogu da pomognu i proizvodi sa polifenolima zelenog čaja, koenzimom K, resorcinom i vitaminom E.

Pored korišćenja krema ili seruma za kožu, sa ciljem zaštite od plavog svjetla, važno je i zatamniti ekran,uključiti noćni režim na uređajima, jer se tako oči manje naprežu.

Nije svako plavo svjetlo opasno za kožu

„Plavo svjetlo je jedna od talasnih dužina u vizuelnom svjetlu, koje viđamo svakodnevno. Mi kao dermatolozi koristimo plavo svjetlo za liječenje različitih stanja kože, kao što su aktinična keratoza i akne, kao i za prekancerozne lezije“, objašnjava dr Majls.

 

Izvor: 24online.rs