Indija deportirala izbjeglu Rohinja djevojčicu nazad u Mijanmar, oni ju odbili prihvatiti

Potez Indije da deportuje 14-godišnjakinju u pučem pogođeni Mijanmar dok je njena porodica živjela u izbjegličkom kampu u Bangladešu izaziva oštre kritike javnosti.

Foto: Ilustracija

Mijanmar je odbio prihvatiti 14-godišnju Rohinja djevojčicu koju je Indija deportirala, pišu indijski mediji, dok su agencija za izbjeglice Ujedinjenih nacija i grupe za prava kritizirale New Delhi zbog takvog poteza.

Djevojčica je u četvrtak odvedena u pogranični grad na sjeveroistoku Indije u državi Manipur radi deportacije, rekli su policijski zvaničnici, ali vlasti u udarnom udaru Mijanmaru odbile su je prihvatiti.

Odjel za imigraciju susjedne države odbio je otvoriti kapiju međunarodne granice rekavši da situacija trenutno nije primjerena za bilo kakvu deportaciju ”, navodi se u izvještaju u novinama Hindustan Times kasno u četvrtak.

U izvještaju se dodaje da će djevojčica biti vraćena u susjednu državu Assam, gdje se sklonila više od godinu dana dok je njezina porodica živjela kao izbjeglice u bangladeškom Cox's Bazaru.

Desetine hiljada Rohinja, prisiljenih da pobjegnu iz Mijanmara nakon vojnih akcija, za koje su UN rekli da su izvršene s “genocidnom namjerom”, godinama žive u Indiji i susjednom Bangladešu.

No, vlada indijskog premijera Narendre Modija smatra ih sigurnosnom prijetnjom i počela ih je zadržavati.

Policija je djevojčicu odvela na granični prijelaz u Manipuru kako bi dovršila papire i poslala je natrag u Mijanmar.

Zvaničnik policije Assam BL Meena rekao je novinskoj agenciji Reuters da je deportacija djevojčice “prethodno zakazana”.

Diba Roy, osnivačica neprofitne organizacije Nivedita Nari Sangshta u Assamovom gradu Silchar, koja se brinula za djevojčicu, rekla je da su lokalne vlasti obaviještene da ona nema porodicu u Mijanmaru.

“Ali poslana je u Mijanmar”, rekao je Roy, dodajući da je ove sedmice dobila upute od saveznih vlasti da djevojčicu preda lokalnoj policiji. “Samo smo poslušali naredbu.”

Indijska ministarstva vanjskih poslova i unutrašnjih poslova nisu odmah odgovorila na zahtjeve za komentar ovog slučaja.

“Situacija u Mijanmaru još uvijek nije povoljna za dobrovoljni povratak na siguran, siguran i održiv način, a povratak djeteta u Mijanmar može joj izravno ugroziti život”, rekao je glasnogovornik UNHCR-a.

Policija u indijskoj sjevernoj regiji Jammu i Kašmir prošlog mjeseca privela je više od 160 izbjeglica Rohinja i pokrenula postupak njihove deportacije natrag u Mijanmar.

Indija nije potpisnica UN-ove Konvencije o izbjeglicama i odbacuje stav UN-a da deportiranje Rohinja krši princip protjerivanja – vraćanje izbjeglica na mjesto gdje se suočavaju s opasnošću.